do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Kalendarz biodynamiczny - czerwiec 0

Czerwiec w ogrodzie – kalendarz biodynamicznyNie bez powodu ostatni post na blogu dotyczył wpływu faz księżyca na biosferę – dziś postaramy się przerobić teorię na praktykę! Otóż zacznijmy od krótkiego przypomnienia, czym jest kalendarz biodynamiczny i  do czego się on przydaje. Kalendarz ten, w przeciwieństwie do klasycznego kalendarza słonecznego, opiera się na zmianach faz księżyca, które mają istotny wpływ na naszą planetę, a w szczególności na żywe organizmy, którymi są na przykłada owoce, warzywa i inne rośliny. Szczegółowy wpływ faz księżyca na biosferę został opisany w poprzednim artykule.


Dziś chciałabym przedstawić i omówić kalendarz biodynamiczny na czerwiec tego roku. Jest to bardzo przydatna, ale także skrupulatna wiedza, ponieważ kalendarz ten określa dzień po dniu zalecane i odradzane czynności ogrodowe. Na najbliższy miesiąc wygląda on następująco:


1 i 2 czerwca – to korzystny okres siania i sadzenia. Jest to również czas sprzyjający rozwojowi roślin, których plonem ma być korzeń. Natomiast niekorzystny jest to okres na zbieranie plonów i robienie przetworów owocowych.


3 czerwca – podobnie jak w poprzednie dni; dodatkowo jest to bardzo dobry czas na rozwój roślin, których plonem ma być kwiat. Nie zaleca się jednak tego dnia podlewania roślin.
Od 4 do 8 czerwca – korzystny okres siania i sadzenia, a dodatkowo także 4 i 5 czerwca – okres rozwoju roślin kwiatowych oraz dobry czas na koszenie trawy, a także podlewanie, natomiast od 5 do 8 czerwca jest dobry czas dla roślin, których plonem ma być łodyga.


8 czerwca – doskonały dzień na mrożenie, zbieranie i magazynowanie owoców.


Od 8 do 10 czerwca – doskonały okres rozwoju roślin, których plonem mają być owoce lub nasiona. Dodatkowo jest to najlepszy czas na zbieranie i magazynowanie roślin. 9 czerwca to także dobry czas na nawożenie ich substancjami naturalnymi bądź sztucznymi.


Od 11 do 13 czerwca – znów mamy korzystny okres dla roślin, których plonem ma być korzeń. To także odpowiedni czas na usuwanie i wyrywanie chwastów.


13, 14 i 15 czerwca – ponownie okres sprzyjający rozwoju roślin kwiatowych. 13 i 14 czerwca nie zaleca się podlewania roślin, ponieważ w te dni mogą pojawić się na nich szkodniki.


Od 15 do 17 czerwca – znów najlepszy okres rozwoju roślin, których plonem ma być łodyga. Jednakże nie jest to dobry okres na zbieranie owoców – będą się zdecydowanie źle przechowywać. Jest to jednak dobry czas na koszenie i nawadnianie.


18 i 19 czerwca – ponownie świetny czas dla owoców – możemy je zbierać, mrozić i konserwować bez obaw!


Od 19 do 22 czerwca – doskonały okres dla roślin, których plonem ma być korzeń. W tym czasie także można zbierać plony i konserwować rośliny korzeniowe.


Od 23 do 30 czerwca – znowu bez obaw możemy siać i sadzić. Dodatkowo między 22 a 24 czerwca mamy doskonały czas rozwoju roślin kwiatowych, natomiast 25 i 26 czerwca w największej fazie rozwoju są rośliny, w których najbardziej interesuje nas łodyga. Warto zwrócić uwagę, że 25 czerwca to dzień idealny na koszenie trawy, a  26 i 27 na usuwanie chwastów i sadzenie roślin owocowych; w te dni jednak, warto wstrzymać się od nawożenia. Od 26 do 28 czerwca owoce są w stanie doskonałego rozwoju, a od 28 do końca miesiąca znów w dobrej sytuacji są warzywa korzeniowe, w te dni jednak nie warto robić przetworów z owoców, a także magazynować ich.


    Ogrodnicy, którzy zastosują się do wyżej omówionego harmonogramu mają zdecydowanie ułatwioną pracę – dokładnie określony czas, a także czynność, którą należy wykonać, to – nie sposób zaprzeczyć – ogromne ułatwienie i pomoc. Warto także przyjrzeć się – już nie astrologicznemu – harmonogramowi siania poszczególnych roślin.


    Otóż zacznijmy od tego, czego siać w czerwcu nie należy. Do grona tego należą przede wszystkim rzodkiewka i sałata, które zamiast w bulwę czy bujne liście, zainwestują w łodygi czy kwiaty. Wielbiciele wszelkich ziół, także nie mają już pola do popisu. Wyjątkami tutaj są: cebula siedmiolatka, kolendra siewna, rzeżucha ogrodowa i koperek, które siejemy właśnie w tym miesiącu. Jest to także świetny czas na sadzenie rzodkwi czarnej, którą będziemy mogli zbierać we wrześniu. Do końca miesiąca wskazane jest także wysiewanie większości odmian fasolki szparagowej. Od połowy miesiąca rozpocznie się doskonały okres na sianie większości odmian ogórków, a także buraków ćwikłowych i liściowych. To także dobry czas dla marchwi, papryki i pomidorów. O tej porze, sadzimy również wszelkie warzywa kapustne: kapustę białą, brukselkę i brokuł, a także kalarepkę.


Zapowiada się pracowity, ale także owocny i satysfakcjonujący okres w ogrodzie dla każdego ogrodnika i działkowicza! Miejmy również nadzieję, że i pogoda nas nie zawiedzie i pozwoli spędzić ten czas z przyjemnością.Komentarze do wpisu (0)

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Kategorie blog
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl