do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Czym jest kalendarz ogrodnika i jak fazy księżyca wpływają na rośliny w ogrodzie? 0

Czym jest kalendarz ogrodnika i jak fazy księżyca wpływają na rośliny w ogrodzie?Kalendarz biodynamiczny (czyli tak zwany kalendarz ogrodnika),to nic innego jak kalendarz zgodny z fazami księżyca, które w znaczny sposób regulują krążenie płynów w organizmach, a co się z tym wiąże – wpływają na ogólny rozwój roślin.


Fazy księżyca i ich wpływ na biosferę


Wyróżnimy sześć zasadniczych faz księżyca:
•    nów – trwa trzy dni (razem z dniem przed datą nowiu i dniem po dacie nowiu). Księżyc podczas nowiu jest całkowicie niewidoczny.
•    I kwadra – jest to okres od nowiu, aż do oświetlenia połowy księżyca, którego przybywa.
•    II kwadra – okres od oświetlenia połowy powierzchni księżyca aż do pełni, kiedy księżyc jest całkowicie widoczny - księżyca przybywa.
•    pełnia - trwa 3 dni : razem z dniem przed datą pełni i dniem po dacie pełni, księżyc jest w pełni widoczny na niebie.
•    III kwadra – okres od pełni, kiedy księżyc jest całkowicie widoczny do zakrycia połowy jego powierzchni; jest wtedy ubywający.
•    IV kwadra – czas od widoczności połowy powierzchni księżyca do nowiu, kiedy księżyc staje się niewidoczny - księżyca ubywa.

Najbardziej widocznym wpływem księżyca na Ziemię jest zjawisko pływów oceanów. Polega ono na istnieniu przypływów i odpływów mórz i oceanów. Kalendarz biodynamiczny, oparty na zmianach faz księżyca był wykorzystywany już przez starożytnych rolników, którzy używali tej wiedzy – opartej na wpływie sił grawitacji na ich plony. Otóż nasza planeta otoczona jest dużym polem magnetycznym, na które wpływa zarówno Słońce, jak i Księżyc. Ten ostatni ma „zdolność” odpychania i przyciągania do siebie wody znajdującej się na Ziemi. Jednak ma on wpływ również na całą wilgoć zawartą na planecie, a więc również na wodę krążącą w roślinach ogrodowych.


Bezpośredni wpływ faz księżyca na roślinność


Przez wieki ludzie wykształcili harmonogram prac ogrodniczych w oparciu o fazy księżyca. Przedstawia się on następująco:

•    W czasie przybywającego księżyca – I i II kwadra
Warto w tym czasie przeprowadzać siew i posadzić warzywa liściowe oraz drzew i krzewy owocowe. Jest to też dobra pora na przygotowanie sadzonek do ukorzenienia, szczepienia sadzonek oraz na czynności pielęgnacyjne związane z glebą - zasilanie i podlewanie. Korzenie roślin są w tym czasie najmniej wrażliwe na wszelkie uszkodzenia.
Jeżeli w tym czasie przeprowadzamy cięcie, to nie powinno być ono zbyt intensywne, bo może spowodować nadmierny wyciek soku z rośliny.
Przybywanie księżyca, to najlepsza pora na zbiór owoców i warzyw do bezpośredniego spożycia – w tym czasie mają największą wartość odżywczą i są najsmaczniejsze.
Jest to też dobra pora na zbiór ziół i roślin przyprawowych – są bardziej aromatyczne i skuteczne.

•    W czasie pełni
Pełnia to najlepszy moment na wysiew warzyw: brukselki, kapusty, marchwi, cebuli i rzodkiewki. Jest to też dobra pora na sadzenie ziemniaków, pomidorów itd. a także najodpowiedniejsza pora na nawożenie roślin i zabiegi pielęgnacyjne, takie jak pielenie, zwalczanie chwastów i szkodników, okopywanie, przerzedzanie wschodzących roślin.
W czasie pełni nie należy przeprowadzać cięć drzew i krzewów, a także szczepień.

•    W czasie księżyca ubywającego – III i IV kwadra
III i IV kwadra księżyca to najlepszy czas na sadzenie, przesadzanie i cięcie drzew. Rośliny szybciej się regenerują i przyjmują w nowym miejscu, a przycięte rośliny tracą mniej soków. W czasie, gdy księżyca ubywa część nadziemna rośliny jest mało wrażliwa na uszkodzenia.
W czasie ubywania księżyca zaleca się siew i sadzenie roślin cebulowych, motylkowych i korzeniowych, a także zwalczanie chwastów, chorób i szkodników.
Jest to odpowiedni czas na zbiory owoców i warzyw przeznaczonych do dłuższego przechowywania – będą znacznie dłużej świeże. Również ścięte kwiaty będą dłużej stały w wazonie, jeżeli zostały zebrane w czasie księżyca ubywającego.

•    Podczas księżyca w nowiu
W tym czasie można najskuteczniej zwalczać choroby roślin oraz szkodniki im zagrażające. Jest to też odpowiednia pora na niszczenie chwastów, usuwanie chorych pędów i szczepienie pędów. Prace ogrodowe powinny być przeprowadzane na dzień przed lub dzień po kulminacji nowiu.
W czasie nowiu nie zaleca się wysiewania i wysadzania roślin oraz wszelkich prac, które mogłyby uszkodzić korzenie (np. okopywania).


Znaki zodiaku i ich wpływ na ogród


Warto również wiedzieć, że nie tylko fazy księżyca mają wpływ na nasz ogród, ale także zmieniający się każdego dnia układ ciał niebieskich, w tym znaków zodiaku. Zostały one podzielony na cztery żywioły – ogień, powietrze, ziemię i wodę. Każdy z nich nadaje energii docierającej do Ziemi pewne charakterystyczne cechy. I tak:

•    Księżyc w znakach żywiołu ognia (Baran, Lew, Strzelec), to najlepszy czas na pielęgnację roślin, których plonem są owoce i nasiona. Wtedy najlepiej je odchwaszczać, opryskiwać preparatami biodynamicznymi i spulchniać wokół nich gleby. Zbiera się wówczas także rośliny liściowe, w tym zioła.
•    Księżyc w znakach żywiołu powietrza (Bliźnięta, Waga, Wodnik), to korzystny okres na siew i pielęgnację roślin kwiatowych. Kwiaty ścięte w tym czasie do wazonu pachną najsilniej i długo zachowują świeżość, a przeznaczone do zasuszenia mają najintensywniejsze kolory. W tym czasie zbiera się również rośliny, których plonem są liście.
•    Księżyc w znakach żywiołu wody (Rak, Skorpion, Ryby) oznacza, że należy siać i pielęgnować rośliny, u których plonem są liście – warzywa liściowe i zioła. W tym czasie nie zbiera się żadnych plonów, także roślin liściowych.
•    Księżyc w znakach żywiołu ziemi (Panna, Koziorożec, Byk), to czas, gdy wykonuje się prace związane z roślinami, których plonem są części podziemne. Jest to również najlepszy czas na przesadzanie drzew i zbiór korzeni.
Już wkrótce zapraszamy do kalendarza ogrodnika dla sadzenia warzyw w szklarni ogrodowej.Komentarze do wpisu (0)

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Kategorie blog
Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl